archiv novinek 2017/18

NOVINKY ke 13. červnu 2018:
 • Dnes své jmeniny slaví Antonín, zítra Roland, pozítří Vít - tak vše nejlepší.
 • V rubrice "Články, informace, dotazy" na Vás čekají další články: např. Čeština na Hejného způsob;Pamlsková vyhláška light anebo Co všechno řešil školní ombudsman? Zvláště ta jeho doporučení stojí za to... A víte, kdo jsou "Smartphone zombies"? Také je na svých cestách často potkávám...
 • V následujících dnech mě čekají dva semináře v Prostějově, dva v Brně, jeden v Otrokovicích a "vzdělávací sezónu" zakončím v Praze.
 • Aktuální školní rok ještě neskončil a já už pro Vás mám zprávu týkající se toho následujícího. Zajímá Vás, co chystám v 1. pololetí 2018/19 ?  Tentokrát dokonce tři otevřené semináře - standardně v Praze a protože moravské rozhodování nechám na jindy - zrealizuji seminář jak v Olomouci, tak i v Brně. 
 • V Praze se ve středu 24. října 2018 můžete těšit na seminář o lhaní, lhářích a jejich odhalování. V Olomouci se potkáme v úterý 13. listopadu 2018 na workshopu týkajícího se zvládání problémových žáků a jejich problémového chování. V Brně Vás budu očekávat ve čtvrtek 29. listopadu 2018, zde ještě téma není definitivní. Všechny mé otevřené semináře se konají v neškolním prostředí - v konferenčních místnostech hotelů. Přihlašovat se můžete již nyní!
 • Stejně jako v letošním školním roce se i v tom příštím budu věnovat vzdělávání pedagogických sborů a opět křížem krážem republikou ;-). V 1. pololetí mě čeká Litvínov, Hradec nad Moravicí, Strážnice, Kovářov, Rožďalovice, Kutná Hora, Přerov, Šternberk, Olomouc, Ostrava, Havířov, Brno, Rudná, Praha, Most... Zavítám také do Znojma či Prachatic. Výčet samozřejmě není úplný, protože program se průběžně dotváří. Ještě mám nějaké volné termíny, tak neváhejte příliš dlouho ;-).
 • Vzhledem k opakovaným žádostem o nějaký delší (2-3 denní) informačně zážitkový seminář (např. v Jeseníkách), jsem se rozhodla zjistit reálný zájem. Děkuji, že se zapojíte do ankety (najdete ji na úvodní stránce webových stránek). 
_____________________________________________________________________________________________________________________
 
NOVINKY k 12. květnu 2018:
 • A máme tu tři zmrzlé. Znají je po celé střední Evropě. U nás jim říkáme "Ledoví muži" - Pankrác, Servác, Bonifác, ale např. pro Němce a Angličany jsou to Ledoví svatí (Eisheiligen a Ice Saints). Často mezi ně patří i různí světci - Bonifác spíše výjimečně, naopak v mnoha zemích se k nim řadí i svatý Mamert... A věděli jste, že ještě existuje období tzv. malých ledových mužů? Další, i když ne tak výrazné studené období, prý přichází v závěru měsíce od 25. do 27. května na sv. Urbana, sv. Filipa a sv. Bedu.
 • Dobrá zpráva - je tu další úspěšná akreditace. Objednávat můžete nové vzdělávací programy, které jsou zaměřeny např. na podporu školní úspěšnosti ("Strategie prevence a řešení školní neúspěšnosti" nebo "Kvalitní paměť – předpoklad úspěšného učení, techniky efektivního zapamatování"), dále na práci s třídním kolektivem ("Jak dosáhnout pozitivních vztahů v inkluzívní třídě") anebo na dosti opomíjené téma poruch příjmu potravy ("Klíčová role pedagoga při rozpoznávání poruch příjmu potravy"). Celkem v mé nabídce naleznete již 43 témat.
 • Kvalitní paměť – předpoklad úspěšného učení (techniky efektivního zapamatování)
  Jak dosáhnout pozitivních vztahů v inkluzívní třídě
  Klíčová role pedagoga při rozpoznávání poruch příjmu potravy:
   
 • Uplynulé 4 týdny byly z těch divočejších a pestřejších. Na Moravě jsem se hodně věnovala prevenci - brněnský seminář byl zaměřen na prevenci stresu ("Učitel - riziková profese aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření"), dva olomoucké semináře se týkaly nešvarů jménem kyberšikana a lhaní ("Šikana jinak" a "Lhaní - jak ho rozpoznat a řešit"), v Bělotíně proběhly dva komunikační semináře ("Jak účinně komunikovat s rodiči a motivovat je ke spolupráci se školou" a "Komunikace ve škole aneb jak odolat manipulaci ze strany rodičů a žáků"). V Čechách byla žádaná jiná témata - dva pražské semináře se týkaly problémového chování žáků a práce s třídním kolektivem ("Jak úspěšně zvládat náročné situace ve škole a eliminovat rizikové chování žáků" a "Efektivní řešení náročných situací ve škole") a další dva (Kutná Hora, Zásmuky) byly na téma hodnocení a motivace žáků ("Efektivní hodnocení = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků").
 • Maturity se promítají i do mého pracovního programu, takže následující dva týdny budou klidnější. Čekají mě dva semináře o kyberšikaně (v Brně a v Praze) a seminář pro pedagogický sbor v Rožďalovicích ("Učitel - riziková profese aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření"). Kromě toho mám i pracovní povinnosti na Pedagogické fakultě v Ostravě... 
 • Zato červen bude akčnější - vyrazím opět do Rožďalovic, ale ještě předtím mě čeká "severočeské turné". Již potřetí se letos vracím do jedné ZŠ v Ústí na Labem (tentokrát  s tématem "Proč je důležitý přístup ke vzdělávání podle osobnosti žáka a pedagoga") a následující den realizuji další otevřený seminář v Mostě (téma "Učitel - riziková profese aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření"). Pak už jen Morava - dva semináře pro pedagogický sbor v Prostějově (téma lhaní, obrana proti manipulaci a náročné situace ve škole), dva v Brně ("Osobnostním rozvojem k efektivnější komunikaci a spolupráci se žáky, kolegy, rodiči"), jeden v Přerově a také jeden seminář pro rodiče v Otrokovicích (téma "Lhaní - jak ho rozpoznat a řešit"). "Sezónu" zakončím 2. nebo 3. července v Praze 4.
 • V rubrice "Články, informace, dotazy" na Vás čeká pěkná porce článků: např. MŠMT chce upravit požadavky na znalosti, které by měly mít děti opouštějící první a druhý stupeň ZŠ...No, aby to nedopadlo jako se státními maturitami, že? Kromě toho chce vláda do tří let tisíce nových učitelů. Hezké, ale je to reálné? Zvláště, když je tu jiný problém - podle ČŠI bude učitelů odborných předmětů málo - současní stárnou a mladí se na jejich místa nehrnou... Určitě jste zaregistrovali i kauzu s chybným vyhodnocením přijímacího testu na osmiletá gymnázia, které CERMAT odhalil až dodatečně. A víte, že podle posledních výzkumů hrozí polovině učitelů vyhoření, na vině je prý nízká prestiž profese i potíže s rodiči žáků. Prevence je opravdu důležitá, proto i v mé nabídce najdete tento typ seminářů - pro svůj pedagogický sbor můžete objednat např. můj vzdělávací program "Učitel - riziková profese aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření".
______________________________________________________________________________________________________________________
 

NOVINKY k 11. dubnu 2018:

 • Dnes má svátek Izabela, zítra Julius a pozítří Aleš.
 • Dodatečně všem učitelům přeji k jejich nedávnému svátku! Víte, že se den učitelů slaví již od roku 1955?
 • Únor a březen jsou již minulostí: mám za sebou mnoho výjezdů do různých koutů naší krásné vlasti. Absolvovala jsem "severočeské turné" do Mostu a třikrát do Ústí nad Labem, přednášela jsem v Kutné Hoře, Škvorci a několikrát v Praze. Morava byla tentokrát v menšině (Fryšták, Vizovice, Olomouc).
 • Premiérově proběhl můj nový workshop "Efektivní strategie řešení problémových situací - výměna zkušeností mezi pedagogy".  Jak v pondělí 19/3, tak i v úterý 20/3 jsme v příjemném prostředí malého pražského hotelu společně rozebírali nejrůznější kazuistiky z praxe. Atmosféra na obou akcích byla skvělá - protože byli skvělí účastníci. Ještě jednou děkuji za Vaši aktivitu a otevřenost.
 • Pokračovalo i mé působení na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity - ačkoliv jsem měla pouze blokovou výuku "dálkařů", tím to nekončí, čeká mě oprava seminárních prací a také dva výjezdy za zkoušením.
 • Jako již tradičně jaro patří mezi náročnější období - v dubnu na mě čekají další pracovní výzvy. Své semináře budu realizovat opět po celé ČR - v Brně, v 2x Bělotíně, 2x v Olomouci, 2x v Praze a zavítám i do Českých Budějovic. Dostala jsem nabídku k aktivní účasti na VII. Krajské konferenci primární prevence rizikového chování  - budu zde mít dvě vystoupení - přednášku a následný workshop na téma "Proč se děti sebepoškozují a jak jim pomoci".
 • V tomto pololetí se můžete těšit ještě na jeden můj otevřený seminář - tentokrát v Olomouci (24. dubna) a to na téma "LHANÍ - JAK HO ROZPOZNAT A ŘEŠIT". Pokud máte zájem, s přihlašováním neotálejte, aktuálně zaplňuji poslední místa. Budeme se věnovat lžím, polopravdám, nepravdám a jejich příčinám, ale hlavně jak lháře poznat a odhalit. A k čemu může pedagogovi takový seminář být? Podrobnosti se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře"
 • I na podzim se budu věnovat nejen sborovnám, ale zrealizuji i několik otevřených seminářů. Školní rok sice ještě neskončil, ale některé věci je třeba plánovat. Určitě se můžete těšit na Prahu i na Brno, ostatní dle času a zájmu účastníků ;-). Přijímám Vaše nápady na témata.
 • Duben je také měsícem zápisů a zkoušek. Dle odhadů MŠMT prý k zápisům přijde kolem 135 tisíc dětí, do prvních tříd základních škol ale nastoupí více než 108 tisíc dětí, z toho 84.300 šestiletých, 700 pětiletých a přes 23.000 sedmiletých a starších, tudíž po odkladu.
______________________________________________________________________________________________________________________
 
NOVINKY k 9. únoru 2018:
 • Dnes má svátek Apolena, zítra Mojmír a pozítří Božena - vše nejlepší k jmeninám.
 • Mám tu jednu velmi aktuální ifnformaci: pražský seminář EFEKTIVNÍ STRATEGIE ŘEŠENÍ PROBLÉMOVÝCH SITUACÍ, který realizuji 20. března je již naplněn. Vzhledem k velkému zájmu jsem se rozhodla seminář na stejné téma zrealizovat i v pondělí 19. března 2018. 
  Ale s přihlašováním neotálejte - více volných termínů už nemám ;-) ;-). 

______________________________________________________________________________________________________________________

 

NOVINKY k 6. únoru 2018:

 • Dnes má svátek Vanda, zítra Veronika a pozítří Milada - vše nejlepší k jmeninám. Víte, že jsem se měla původně jmenovat Veronika? Moje mamka si to přála, ale nakonec zvítězil taťkův návrh ;-) ;-) ;-).
 • Leden nám "utekl", máme tu další zimní měsíc. Co Vás v únoru čeká? Já po semináři ve Šternberku (věnovali jsme se skrytému záškoláctví), vyrazila na "středočeského turné" ;-). Seminář ve Škvorci byl super a v Kutné Hoře? Tam byla opravdu skvělá atmosféra. Děkuji ;-). Téma bylo totožné - "ŽÁK S ADHD/ADD VE TŘÍDĚ A JAK HO ÚSPĚŠNĚ ZAPOJIT DO VÝUKY".
 • Zítra vyrážím do Fryštáku, kde se budeme věnovat komunikaci s rodiči ("JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU"), ve 2. polovině měsíce mě čeká "sevorečeský trojboj" - jeden seminář mám v Mostě ("UČITEL - RIZIKOVÁ PROFESE ANEB JAK ZVLÁDAT STRES A ZABRÁNIT VYHOŘENÍ") a dva v Ústí nad Labem ("JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU" a "EFEKTIVNÍ ŘEŠENÍ NÁROČNÝCH SITUACÍ VE ŠKOLE").
 • Nezapomeňte se včas přihlásit na můj ryze praktický seminář (workshop), již zvývá jen několik posledních volných míst. Koná se Praze 20. března 2018 a budeme se věnovat tématu EFEKTIVNÍ STRATEGIE ŘEŠENÍ PROBLÉMOVÝCH SITUACÍ - VÝMĚNA ZKUŠENOSTÍ MEZI PEDAGOGY - více se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře".
 • O tématu v Olomouci je taktéž rozhodnuto - z hlasování a zpětných vazeb vyplynulo, že aktuálně největší zájem je o seminář týkající se lhaní. 24. dubna se budeme věnovat lžím, polopravdám, nepravdám a jejich příčinám, ale hlavně jak lháře poznat a odhalit ("LHANÍ - JAK HO ROZPOZNAT A ŘEŠIT"). K čemu může pedagoggovi takový seminář být? Podrobnosti se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře".

______________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 18. lednu 2018:

 • Dnes má svátek Vladislav i Vladislava - tak vše nejlepší.
 • A máme rozhodnuto - téma pro seminář  20. března v Praze je známo. Z výsledků hlasování a všech zpětných vazeb vyplynulo, že nejzajímavějším a nejpreferovanějším tématem je oblast týkající se náročných situací ve škole a problémového chování žáků… Rozhodla jsem se tedy zařadit téma "Efektivní strategie řešení problémových situací ve škole (výměna zkušeností mezi pedagogy)". Jedná se o velmi praktický workshop v šablonovém rozsahu 8 hodin. Více se dozvíte v rubrice "Přihlášení na semináře". V případě zájmu ale s přihlašování neváhejte, seminář je již zpoloviny naplněn.
 • Volba tématu pro olomoucký seminář 24. dubna ještě probíhá, zapojit se můžete i vy. Ale pozor, pouze do konce ledna. Hlasování probíhá prostřednictví ankety v rubrice "Přihlášení na semináře", na Facebooku anebo mi můžete poslat svůj nápad emailem.
 • Pokud máte ve 2. pololetí zájem o seminář pro pedagogický sbor, neváhejte, volných míst mám stále méně. 

______________________________________________________________________________________________________________________

 

NOVINKY k 5. lednu 2018: 

 • Dnes má svátek Dalimil, zítra slaví Tři Králové, pozítří Vilma - vše nejlepší.
 • I přes nízké datum již mám za sebou první letošní seminář - 3. ledna jsem pro jednu zlínskou sborovnu připravila téma MOTIVACE. Atmosféra byla super, těším se někdy příště...
 • Žhavou novinkou je dnešní odeslání žádosti o akreditaci nových vzdělávacích programů - těšit se můžete na sedm "šablonových" seminářů (v rozsahu 8 nebo 16 hodin) na témata týkající se školní neúspěšnosti, posilování paměti, osobnostního rozvoje, vztahů v inkluzívní třídě nebo poruch příjmu potravy.

___________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY ke 2. lednu 2018: 

 • Zdravím Vás v novém roce - číslovka se nám opět změnila, ale je jen na nás, co se bude měnit v našem životě. Přeji Vám, aby věci dobré zůstaly nezměněny a naopak to, co se nedařilo, nechť nabere lepší směr.
 • Uplynulý rok byl pro mě velmi pestrý, ale i pracovně nabitý. Realizovala jsem více než padesát seminářů - pro pedagogické sbory základních i středních škol po celé ČR, spolupracovala s ostatními agenturami a také s MAS, které zprostředkovávali semináře pro pedagogy ze svých regionů. Nejčastěji se jednalo o témata týkající se problémového chování a prevence ("Agresivita ve škole a cesty k jejímu řešení", "Proč tresty nefungují aneb jak účinně řešit kázeňské problémy", "Konfliktní situace ve škole - jak je účinně řešit a jak jim předcházet?", "Jak na šikanu" nebo "Jak mluvit o rizicích sociálních sítí a eliminovat kyberšikanu"). Věnovala jsem se také tématům práce se žáky a motivaci ("Motivace ve škole aneb proč a jak žáky motivovat, "Efektivní hodnocení = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků", "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit" či "Nápady a tipy pro práci pedagoga se třídou"). Mezi velmi žádaná témata patřila také oblast psychohygieny ("Posilování psychické odolnosti v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese", "Učitel – riziková profese aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření", "Klima školy a jeho klíčový význam pro výkonnost a prevenci stresu" nebo "Emoce ve škole aneb zvládání náročných situací v práci pedagoga") a také témata komunikační ("Jak účinně komunikovat s rodiči a motivovat je ke spolupráci se školou", "Komunikace ve škole aneb jak odolat manipulaci ze strany rodičů a žáků" či "Osobnostní rozvoj pedagoga jako prostředek k účinnější komunikaci se žáky").
 • Nezapomínala jsem ani na své otevřené semináře, bylo jich celkem sedm - v Praze, ve Zlíně a také úplně premiérově v Brně. Témata byla celkem tři: "Posilování psychické odolnosti v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese", "Agresivita ve škole a cesty k jejímu řešení" a také "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit."
 • Ve 2. pololetí pro Vás zatím chystám dva otevřené semináře - zatím je jasné KDE a KDY. Rezervujte si termín, potkáme se v Praze 20. března 2018 a v Olomouci 24. dubna 2018O tématu stále ještě není rozhodnuto, protože zatím volbu ponechávám na účastnících. Můžete se také zapojit, hlasujte v anketě - najdete ji v rubrice "Přihlášení na semináře". Anebo na mém Facebooku. Hlasování probíhá do konce ledna...
 • Pokud máte v nadcházejícím pololetí zájem o seminář pro pedagogický sbor, neváhejte, volná místa se zaplňují každým dnem. 

__________________________________________________________________________________________________________

 
NOVINKY k 9. listopadu 2017: 
 • Vše nejlepší k svátku - dnes Bohdanům, zítra Evženům a pozítří Martinům. Na bílém koni by ale Martin přijet nemusel ;-).
 • Nabízím poslední volná místa na mém otevřeném semináři v Brně - 23. listopadu 2017 - POSILOVÁNÍ PSYCHICKÉ ODOLNOSTI V SOUVISLOSTI SE VZRŮSTAJÍCÍMI NÁROKY PEDAGOGICKÉ PROFESE. Anotace a přihlášení viz. https://www.psycholog-svobodova.cz/prihlaseni-na-seminar-ag-dialog/
 • Taktéž se můžete přihlašovat i na poslední letošní pražský seminář - 11. prosince 2017: EFEKTIVNÍ HODNOCENÍ = ZÁKLADNÍ DOVEDNOSTI PEDAGOGA PRO POZITIVNÍ MOTIVOVÁNÍ ŽÁKŮ - anotaci a přihlášku najdete v rubrice "Přihlášení na semináře".
 • V příštím pololetí se můžete určitě těšit na dva mé otevřené semináře: potkáme se v Praze 20. března 2018 a v Olomouci 24. dubna 2018 - o tématu můžete rozhodnout i vy. Hlasujte v anketě! Najdete ji v rubrice "Přihlášení na semináře".
 • MŠMT nás baví - nevím, zda jsou jediní, komu to nedošlo. Podívejte se na články týkající se asistentů pedagoga: např.Proč má jít na asistenty pedagoga méně peněz?  Že by to snad souviselo s červnovým článkem "Počty asistentů ve školách rostou po tisících"? Resp. s výsledkem analýzy MŠMT, že "Nejdražším článkem inkluze jsou asistenti pedagoga? Texty najdete v podrubrice "Inkluze a vše kolem ní", která je umístěná v rubrice "Články, informace, dotazy".
 • "Senátoři napadli školský zákon..." - proč? Více v podrubrice "Škola a média" (v rubrice "Články, informace, dotazy").
 • Tamtéž také najdete další zprávu - po dlouhé době pozitivní. Proč dostala cenu M. Vellíška práve paní učitelka?
 • A na závěr "Tipy do mediální výchovy..." hledejte v rubrice Články, informace, dotazy".

__________________________________________________________________________________________________________

 

NOVINKY k 15. říjnu 2017: 

 • Krásné jmeniny všem Terezám!
 • HOTOVO - MŠMT mi akreditovalo dalších 11 vzdělávacích programů. Celkem jich tedy moje agentura Dialog nabízí 36. Je z čeho vybírat ;-).
 • Tento týden byl ve znamení tří různorodých seminářů (nejen tematicky). V pondělí jsem v Praze realizovala první ze svých otevřených seminářů "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit". Opět jsme se sešli v neškolním prostředí - zasedací místnosti hotelu a rozcházeli se nabití informacemi ;-)... V úterý jsem byla v Ivančicích-Němčicích, kde jsem vedla besedu pro rodiče a pedagogy místní ZŠ, téma bylo více než aktuální - JAK NA VÝCHOVU (HYPERAKTIVITA NEBO ZLOBENÍ)? Ve čtvrtek jsem se vracela do Šternberka, abych pro pedagogy zrealizovala další seminář. V dubnu jsme se zabývali agresivitou, tentokrát jsme měli téma "Konfliktní situace ve škole - jak je účinně řešit a jak jim předcházet?"
 • Nadcházející týden si udělám dvojité "repete": v pondělí v Pardubicích se budeme zabývat autoritou - "Autorita učitele - jak ji získat, posílit a neztratit"; ve čtvrtek se vracím do Písku, tentokrát s témate "Konfliktní situace ve škole - jak je účinně řešit a jak jim předcházet?"
 • Přihlašování na mé další otevřené semináře je v plném proudu: v Brně se 23. listopadu můžete těšit na psychohygienický seminář "Posilování psychické odolnosti v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese" (v rozsahu 8 vyučovacích hodin, lze ho hradit ze šablon). V Praze nás čeká taktéž "osmihodinovka", ale téma je odlišné - "Efektivní hodnocení = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků" - uvidíme se 11. prosince 2017. Na oba semináře se můžete přihlásit přes rubriku Přihlášení na semináře.
 • CO SI MYSLÍTE O STŘÍDÁNÍ ČASU - JSTE JEHO ZASTÁNCI ČI ODPŮRCI? NÁSLEDOVALI BYSTE POLSKO? Více v rubrice "Články, informace, dotazy"...

__________________________________________________________________________________________________________

 

NOVINKY ke 3. září 2017:

 • Krásné jmeniny Jindřiškám, ale především přeji všem pedagogům - poklidný začátek školního roku...
 • Přípravný týden je minulostí, první semináře taktéž. Témata byla různorodá - "JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU", "AGRESIVITA VE ŠKOLE A CESTY K JEJÍMU ŘEŠENÍ" nebo "METODY A FORMY PRÁCE S OHLEDEM NA INKLUZI", ale také psychohygienická "JAK POSÍLIT (ZVÝŠIT) PSYCHICKOU ODOLNOST" nebo "UČITEL - RIZIKOVÁ PROFESE aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření". 
 • Příští týden mě čeká dvojseminář v Praze na téma NÁPADY A TIPY PRO PRÁCI PEDAGOGA SE TŘÍDOU a na konci týdne seminář pro ZŠ v Kašavě.
 • Můj první letošní otevřený seminář "AUTORITA UČITELE - JAK JI ZÍSKAT, POSÍLIT A NEZTRATIT" (koná se 9. října v PRaze) - se pomalu plní. Pokud váháte, zda se přihlásit, neotálejte příliš dlouho. A co je jeho obsahem? Autorita učitele je často diskutovaným pojmem. Co vše se pod tímto slovem skrývá a s čím bývá naopak zaměňována? Je autorita ve škole nutná – je pro učitele nezbytným předpokladem jeho práce? Předmětem hlubšího rozboru bude také srovnání autority přirozené a umělé, jejich kladů a záporů a především toho, jak souvisí autorita s atmosférou, která vytváří nejpříznivější podmínky pro učení a rozvoj žáků. Účastníci se také dozvědí, jaký podíl na autoritě mají vlastnosti, schopnosti a dovednosti učitele či jeho odborná a pedagogická způsobilost. Seminářem se line jako červená nit otázka získání, udržení a ztráty autority ilustrovaná mnoha kazuistikami a příklady z praxe.
 • Přihlásit se můžete emailem na "dialog.svobodova@seznam.cz" nebo přes rubriku Přihlášení na semináře.

______________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 23. srpnu 2017

 • Co je nového? Zítra mi začíná školní rok - čeká mě první seminář. V Havířově jsem školní rok končila, v Havířově budu novou "seminářovou sezónu" zahajovat. Tentokrát na téma JAK ÚČINNĚ KOMUNIKOVAT S RODIČI A MOTIVOVAT JE KE SPOLUPRÁCI SE ŠKOLOU.
 • I v pátek zůstanu na Moravě - v Šumperku budu školit sborovnu na (stále žhavější) téma AGRESIVITA VE ŠKOLE A CESTY K JEJÍMU ŘEŠENÍ.
 • Víte, JAK POSÍLIT SVOU PSYCHICKOU ODOLNOST? Téma si můžete objednat pro svůj sbor - stejně jako to udělala ZŠ v Šumperku, kam vyrážím v pondělí.  
 • V úterý se již počtvrté vracím do jedné zlínské ZŠ, tentokrát sbor očekává, jak na stres - akreditovaný seminář se jmenuje UČITEL - RIZIKOVÁ PROFESE aneb jak zvládat stres a zabránit vyhoření.
 • V rubrice "Články, informace, dotazy" - najdete několik nových příspěvků: Víte, jaké jsou nejjedovatější rostliny v ČRJaké jsou výsledky nového výzkumu ženských a mužských mozků anebo - proč a jak akční videohry poškozují mozek.
 • Nezapomeňte se přihlašovat na mé nové semináře - více v rubrice Přihlášení na semináře anebo emailem na "dialog.svobodova@seznam.cz".

______________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 17. srpnu 2017:

 • Všem Petrám, Petruškám, Peťkám vše NEJ- k svátku.
 • V pondělí mě na webu zaujal komentář V. Klause ml. "Evropské dotace – zlodějina od A do Z", v časopise Česká a slovenská psychiatrie (2016, č. 5) zase článek "EXISTUJE JEŠTĚ V PSYCHIATRII LÉKAŘSKÉ TAJEMSTVÍ?"- zajímavé čtení (články se zobrazí po kliknutí na nadpis) ...
 • Program 1. pololetí 2017/18 se mi pomalu plní - pokud máte zájem o seminář pro sborovnu, neotálejte, ať máte z čeho vybírat ;-).
 • Termíny mých otevřených seminářů jsou tu - do konce kalendářního roku mám pro Vás celkem 3 - těším se na Vás v Praze (9/10 a 11/12) a v Brně (23/11).

        1) 9. října 2017 (Praha): 
AUTORITA UČITELE - jak ji získat, posílit a neztratit.

       2) 23. listopadu 2017 (Brno): 
POSILOVÁNÍ PSYCHICKÉ ODOLNOSTI v souvislosti se vzrůstajícími nároky pedagogické profese.

       3) 11. prosince 2017 (Praha): 
EFEKTIVNÍ HODNOCENÍ = základní dovednost pedagoga pro pozitivní motivování žáků.

Přihlásit se můžete v rubrice Přihlášení na semináře anebo emailem na "dialog.svobodova@seznam.cz".

______________________________________________________________________________________________________________________

 
NOVINKY ke 14. srpnu 2017:
 
Uff, žádost o akreditaci nových témat odeslána. Teď dlouhé čekání, co na to akreditační komise.  
 
Např. žák s ADHD/ADD ve třídě; vzdělávání podle osobnosti žáka; efektivní hodnocení; práce s chybou; řešení problémových situací ve škole anebo na 3 komunikační programy...
 
Kromě vzdělávacích témat, ale nabízím i semináře týkající se osobnostního rozvoje, psychické odolnosti a nově i velmi praktický workshop zaměřený na výměnu zkušeností a řešení konkrétních situací účastníků.
 
A co je důležité - jsou v časovém rozsahu 8 hodin (popř.16 a 24), aby se daly hradit ze ŠABLON!
______________________________________________________________________________________________________________________

NOVINKY k 8. srpnu 2017

 • Krásný letní den všem!
 • Aktuálně dokončuji akreditaci dalších mých vzdělávacích programů - pokud máte nějaký nápad na téma (hlavně co se týká inkluze), nenechávejte si ho pro sebe!
 • Stejně tak přijímám nápady a tipy na realizaci otevřeného semináře v 1. pololetí školního roku 2017/18 - jaké téma by Vás zajímalo a kam byste na něho byli ochotní cestovat? Praha, Olomouc, Brno, Ostrava?
 • Pište na email: dialog.svobodova@seznam.cz nebo na Facebook: www.facebook.com/DialogSvobodova. Děkuji za spolupráci.
 • Určitě se již nyní můžete těšit na pražský otevřený seminář, který se věnuje stále aktuálnějšímu tématu AUTORITA UČITELE - JAK JI ZÍSKAT, POSÍLIT A NEZTRATIT. V březnu se na všechny zájemce nedostalo, proto otevírám stejné téma i na podzim. Seminář se opět koná v mimoškolním prostředí (v konferenčních prostorách hotelu) - a to 9. října 2017. Anotace: Autorita učitele je často diskutovaným pojmem. Co vše se pod tímto slovem skrývá a s čím bývá naopak zaměňována? Je autorita ve škole nutná – je pro učitele nezbytným předpokladem jeho práce? Předmětem hlubšího rozboru bude také srovnání autority přirozené a umělé, jejich kladů a záporů a především toho, jak souvisí autorita s atmosférou, která vytváří nejpříznivější podmínky pro učení a rozvoj žáků. Účastníci se také dozvědí, jaký podíl na autoritě mají vlastnosti, schopnosti a dovednosti učitele či jeho odborná a pedagogická způsobilost. Seminářem se line jako červená nit otázka získání, udržení a ztráty autority ilustrovaná mnoha kazuistikami a příklady z praxe.